Aby záda nebolela

Při cvičení se většinou zaměřujeme na oblast břicha, stehen a zadečku. Ovšem pro správné držení těla jsou důležité všechny svaly, a ty zádové především. Při cvičení proto myslete i na zádové svalstvo, které si také zaslouží vaši pozornost. Na které cviky byste si měli udělat čas vždy?

Správný postoj

Rozkročte se na šířku boků. Hlavu vytahujte směrem vzhůru, jako kdyby vás za ni někdo tahal. Naopak ramena tlačte dolů a dozadu. Nyní vystrčte zadeček a pak zpátky zastrčte a podsaďte pánev. Měli byste cítit značný rozdíl v oblasti bederní páteře, zejména co do jejího zatížení.

Dokonalé protažení

Klekněte si na všechny čtyři a napodobte takzvaný kočičí hřbet, který je na protažení vskutku ideální. S nádechem pokrčte paže, dosedněte zadečkem na paty a hrudníkem se téměř dotkněte země. Nyní s výdechem celým trupem tělo pohybujte částečně směrem dopředu a na závěr se pořádně vyhrbte.

Jak účinně předcházet bolestem zad

Vždy je lepší bolestem předcházet, než je potom zdlouhavě a často bohužel také ne příliš úspěšně léčit. Čemu tedy kromě cvičení ještě věnovat pozornost?

  • Kancelářská židle: Sedavé zaměstnání se neblaze podepisuje mimo jiné i na stavu naší páteře, proto je výběr vhodné pracovní židle mimořádně důležitý a nevyplatí se jej podceňovat. Židle by v ideálním případě měla poskytnout oporu i krku a pažím.

  • Balón: Jako účinný pomocník pro získání správných návyků při sezení se vám jistě ukáže balón. Neustálé balancování pomáhá posilovat střed těla, který má zásadní vliv na správný postoj.

  • Matrace: V posteli trávíme opravdu hodně času a právě zde se naše zádové svalstvo regeneruje. Ovšem za předpokladu, že spíme na takové matraci, která páteři poskytuje dostatečnou oporu. Vězte, že investice do kvalitní matrace se vám rozhodně vyplatí a i váš spánek se zásadně zlepší.

  • Masáže: K lepšímu stavu svalové soustavy zásadně přispívají masáže a v případě zad to platí dvojnásob! Proto si čas od času dopřejte profesionální masáž, která uvolní nejen vaše svalstvo, ale i vaši mysl.