Cvičení s činkami pro ženy

Cvičení s činkami je výsadou spíše mužů, ale i pro ženy může být velmi přínosné, neboť pomáhá vytvarovat postavu a zlepšuje tělesnou zdatnost. Cvičení s činkami pro ženy má svá specifika, která byte měla vždy vzít v potaz. Důležité je však vždy cviky provádět pečlivě a nepřepínat se. Rovněž v době menstruace tělesnou aktivitu raději trochu omezte a příliš se nepřetěžujte.

Co budete potřebovat?

Jestliže se chystáte začít posilovat s činkami, nebojte se, nečeká vás žádná závratná investice. Můžete samozřejmě využít dokonalé zázemí v posilovně, ale cvičit můžete i v pohodlí vašeho domova, pro začátek vám postačí dvě menší činky, které vám navíc nezaberou žádné místo. Ženy by měly trénovat s činkami o hmotnosti 1-2 kilogramy. Začněte spíše s lehčími činkami a postupně můžete zátěž zvyšovat až na 3 kilogramy.

Jak správně trénovat?

Před každým cvičením se nezapomeňte důkladně rozehřát, nejlépe pomocí aerobních aktivit. Můžete si například 10 minut zaskákat přes švihadlo, projet na rotopedu nebo zahřát na eliptickém trenažéru. V posilovně využijte běžecký pás. Po rozehřátí si vždy protáhněte jednotlivé svalové partie pomocí strečinku, čímž předejdete nežádoucím zraněním.

Ačkoliv žena pravidelně trénuje, může se občas stát, že cvičení nepřináší žádné, nebo přinejmenším nedostatečné výsledky. Nejčastější příčinou tohoto nezdaru je špatné provádění cviků, často v kombinaci s nedostatečnou zátěží. Dejte si tedy pořádně do těla, v posilovně není místo na vykládání s kamarádkou, chatování a podobně. Z tréninku byste měla odcházet zpocená, s pocitem, že jste pro své tělo udělala maximum.

Během týdne byste měla procvičit všechny partie, cvičte tedy nejlépe čtyřikrát týdně. Nezaměřujte se pouze na tu partii, kterou považujete za nejproblematičtější, a trénujte komplexně. Každý cvik provádějte nejméně desetkrát, ideálně v pěti sériích. Pomocí činek můžete posilovat zádové svaly, bicepsy, stehenní svaly, prsní svaly a podobně. Po cvičení by rovněž mělo následovat důkladné protažení.

Nejste si jistá, že cvičíte správně?

Pokud si přesto při posilování s činkami nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky. Nebojte se, neznamená to, že byste musela chodit do posilovny a tam čelit zkoumavým a nepříjemným pohledům namakaných sportovců. V současné době existují místa, kde můžete posilovat v klidu a pohodě, pouze ve společnosti žen. Vždy vám rovněž bude k dispozici trenérka, která vám v případě pochybností ráda poradí. Nejlepším a nejjistějším řešením je samozřejmě sestavení tréninkového plánu na míru. Cviky si nechte předvést od zkušené instruktorky a následně už můžete vždy podle plánu cvičit sama, bez sebemenších problémů, ať už v posilovně nebo doma.