Cvičení v těhotenství

Během těhotenství je žádoucí věnovat svému tělu více pozornosti a starat se o něj co nejlépe. To neznamená pouze přestat kouřit, abstinovat a dbát na vyváženou skladbu jídelníčku. Ženské tělo je však na těhotenství velmi dobře připraveno, takže není třeba vyhýbat se pohybové aktivitě a pravidelnému cvičení. Ovšem to má svá specifika, která je třeba mít neustále na paměti!

Základní pravidla pro cvičení v těhotenství

  • Souhlas lékaře: Před tím, než se během těhotenství pustíte do cvičení, poraďte se o vhodnosti cvičení se svým lékařem. Stejně tak okamžitě přestaňte cvičit a poraďte se s lékařem, pokud se objeví nějaké komplikace.
  • Menší intenzita: Zejména v prvním trimestru, který je poměrně rizikový, by se intenzita cvičení měla zásadně snížit. Samozřejmě ženy, které byly zvyklé cvičit i před těhotenstvím, si mohou dovolit větší zátěž, než ženy, které dosud téměř necvičily. Vše je však individuální, proto pečlivě naslouchejte potřebám svého těla.
  • Pravidelnost: Kratší pravidelné cvičení, ideálně 3krát týdně, je mnohem vhodnější než cvičení nárazové.

Vhodné cviky v těhotenství

Důležité je se před samotným cvičením důkladně procvičit, například chůzí. Nastávající maminky mohou bez obav posilovat hýžďové svaly, stejně jako svalstvo horních končetin a zádové svaly. Vhodné je mírné posilování břišních svalů, se zaměřením na správné dýchání, a samozřejmě další aktivity, které se vyznačují klidnějším tempem. Cvičení by mělo trvat maximálně 20 minut.

Nevhodné cviky v těhotenství

Je však několik cviků, kterým byste se v těhotenství měla vyhýbat v každém případě. Jedná se především o hluboké dřepy a předklony. Vyvarovat byste se měla i silových a tlakových cviků, které jsou zaměřeny na břišní a pánevní oblast. Vyhýbejte se také všem aktivitám, které vyžadují skoky a přehnaně prudké pohyby.