Cviky pro protažení v kanceláři

Čím dál více lidí tráví celé dny sezením u počítače. Pokud i vy pracujete v kanceláři a trápí vás bolesti hlavy či zad, zkuste na ně vyzrát pomocí jednoduchých cviků, na jejichž provedení vám postačí několik málo minut. Nijak to tedy nenaruší vaši práci a vy se budete po krátkém protažení lépe soustředit.

Protažení krku

Posaďte se rovně na židli a ruce nechejte volně podél těla. Pomalu ukloňte hlavu na stranu, ale nezvedejte opačné rameno. Chvíli vydržte a poté zkuste jít hlavou ještě níže k ramenu. Pomalu hlavu zvedněte zpátky a ukloňte ji na druhou stranu. Celý cvik opakujte nejméně sedmkrát.

Další cvik provádějte opět v poloze vsedě. Hlavu pomalu otáčejte na stranu, snažte se podívat co nejvíce za sebe. Pomalu vraťte hlavu do výchozí pozice a otočte ji na druhou stranu. Cvik opět zopakujte alespoň sedmkrát.

Protažení páteře

Opět se posaďte na židli a narovnejte se. S nádechem vypněte hrudník a tlačte lopatky směrem k sobě. Vydržte v této poloze několik sekund a poté vydechněte a uvolněte. S nádechem cvik opakujte, nejméně sedmkrát.

Protažení paží, zápěstí a prstů

Nejdříve si pořádně uvolněte rameno. Stoupněte, paže nechejte volně podél těla a kružte pomalu rameny. Cvik opakujte na každou stranu nejméně sedmkrát.

Pro procvičení prstů a zápěstí je vhodné opět provádět kroužky. Kružte zápěstími oběma směry aspoň patnáct sekund.

Správné sezení

Dbejte také na správné posezení a nehrbte se. Tak můžete účinně předcházet bolestem zad i hlavy. Také nohy mějte kolmo směrem k zemi a nijak je nekřižte. Nesprávný posed se mže negativně projevit nejen na vaší stavbě těla, ale přináší sebou i další zdravotní problémy.

Pozor na židli

Na kancelářské židli trávíme opravdu hodně času. Proto je rozhodně na místě věnovat pozornost výběru vhodné kancelářské židle. Ta by měla poskytovat dostatečnou podporu nejen našim zádům, ale také vaší krční páteři. Praktické jsou také opěrky na ruce.