Druhy jógy: pro každého něco

Jóga se v posledních letech těší mimořádnému zájmu. Jóga totiž pomáhá snižovat stres a úzkost a samozřejmě zlepšuje fyzickou kondici. Její pozitivní účinky se projeví i při hubnutí, stačí jen vybrat vhodný druh. Objevují se totiž stále nové formy, které se hodí praktikovat při nejrůzněj ších obtížích. My jsme pro vás vybrali ty nejběžnější a nejoblíbenější druhy jógy, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Hatha jóga

Tento druh jógy je obecně považován za základní. Jedná se o klidnou, nenáročnou formu jógy, která je ideální volbou nejen pro začátečníky. Někdy může být ovlivněna dalšími typy jógy.

Bikram jóga

Takzvaná bikram jóga je praktikována v místnosti vyhřáté na 42 stupňů. Vlhkost by měla dosahovat zhruba 40 procent. Díky teplu by vám cvičení základních pozic mělo pomoci zvýšit flexibilitu. Spalování kalorií napomáhá také pocení.

Power jóga

Tato novější forma jógy pochází z konce 80. let. Charakterizují ji rychlejší pohyby, přičemž pozice nemusí být prováděny v nějakém stanoveném pořadí. Je vhodná při hubnutí, protože při jejím cvičení dochází ke spalování kalorií.

Aštanga jóga

Tento důraznější typ jógy má poněkud vyšší tempo. S každým nádechem a výdechem se mění pozice, proto se hodí spíše pro pokročilé. Aštanga jóga pomáhá posilovat oběhový systém a je účinná i při hubnutí.

Gravid jóga

Těhotenská jóga zažívá v posledních letech doslova boom. Je vhodná pro nastávající maminky, neboť je učí více se soustředit na správnou techniku dýchání, a také dochází k posílení svalů pánevního dna. Těhotenská jóga se hodí také pro ženy po porodu.

Hot jóga

Jak už název napovídá, hot jóga se podobně jako bikram jóga cvičí ve vyhřáté místnosti, ale teplota je trochu nižší, naopak vyšší bývá vlhkost vzduchu. Hot jóga má příznivé účinky na lymfatický systém, klouby a kapacitu plic.

Aqua jóga

Méně známá aqua jóga má samozřejmě vlivem prostředí, ve kterém se cvičí, svá specifika. Provádění cviků je v mnoha případech snadnější, neboť voda napomáhá udržet stabilitu, takže se můžete více soustředit na techniku.

Terapeutická jóga

Pro prevenci psychosomatických onemocnění slouží jógová terapie. Vytváří v těle ideální podmínky k uvědomění si případných problémů. Při cvičení je nutné soustředit se na dech. Tento typ jógy mohou bez obav cvičit i začátečníci.

A která jóga je ta vaše „nej“?