Jak jíst před a po cvičení

Jak jíst před a po cvičení

Mnoho lidí vynaloží mnoho energie při cvičení, ale už si vůbec nelámou hlavu s jídlem, které předchází a následuje pohybovou aktivitu. Přitom vhodně uzpůsobený jídelníček má značný vliv na výsledek našeho snažení a také na to, jak se při cvičení a po něm cítíme.

Cvičení si naplánujte!

Nepochybně vždy s dostatečným předstihem víte, v kolik hodin budete cvičit. Proto zavčas přizpůsobte váš jídelníček. Poslední větší jídlo byste měli sníst nejpozději hodinu a půl před cvičením, aby se vám dobře cvičilo a váš organismus nemusel věnovat jinde potřebnou energii na strávení jídla.

Dejte si záležet na jídelníčku!

Je více než jasné, že poslední větší jídlo před cvičením by mělo být snadno stravitelné. Zapomeňte tedy na klasickou českou kuchyni. Krátce před cvičením si ještě můžete dodat energii konzumací ovoce.

Hodinu po cvičení byste měli tělu dodat bílkoviny, například v podobě drůbežího masa, tuňáka nebo vajec. Chybět by neměly ani komplexní sacharidy, například celozrnné pečivo. Pro jistotu je vhodné mít neustále po ruce proteinovou tyčinku, pokud se stane, že se nebudete mít kde najíst.

Nikdy nehladovte!

Jestliže máte dojem, že pokud budete před cvičením a po něm jíst, přijde veškerá vaše snaha vniveč, tak se rozhodně nemáte čeho bát! Právě jídlo před a po cvičení byste v žádném případě neměli podceňovat. Bez energie nikdy nepodáte dobrý výkon, budete se cítit malátně, což navíc může ještě více ohrozit vaše zdraví a soustředění. A co více, dochází k úbytku svalové hmoty, takže celé vaše snažení bude spíše kontraproduktivní. Pokud podceníte stravování před cvičením, budete posléze mnohem hladovější, takže sníte více jídla, než by bylo žádoucí.

Dbejte na pitný režim!

Samozřejmě, vhodné stravování má na úspěšné cvičení velký vliv, ale zcela zásadní význam má na váš dobrý pocit při a po cvičení také příjem tekutin. Voda totiž napomáhá i k ochlazování organismu. Příjem tekutin by měl činit nejméně půl litru během jedné hodiny pohybové aktivity, ovšem dostatečně pijte i před samotným započetím pohybové aktivity. Nejvhodnější je samozřejmě čistá voda, případně slabý iontový nápoj.