Jak správně dřepovat

Dřepy…Tento zdánlivě obyčejný cvik známe z hodin tělesné výchovy všichni, ovšem málokdy si na něj při cvičení vzpomeneme. Přitom je tak účinný a jednoduchý. Stačí jen vědět, jak jej správně provádět. Co všechno je však ještě v souvislosti s dřepy dobré vědět?

Proč dělat dřepy?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá: budete díky nim mít krásně vytvarovaný zadeček. Předpokladem takového výsledku je však správné provádění dřepů. Ty by měly být hluboké, v úplném rozsahu. Tímto způsobem se zapojí nejvíce hlubokých svalových skupin, právě včetně svalů hýžďových.

Jak správně provádět dřepy?

Postavte se s nohama mírně od sebe, špičky by měly směřovat dopředu. Při takzvaných neúplných dřepech pomalu pokrčte kolena a klesejte až do chvíle, kdy vaše lýtka a stehna svírají pravý úhel. Poté se pomalu vracejte do výchozí pozice.
Mnohem účinnější jsou však hluboké dřepy, při nichž klesáte, dokud vám to rozsah vašeho pohybového aparátu dovolí. Jedině takto dochází ke skutečně efektivnímu posilování hýždí.
Pro větší zatížení do rukou vezměte činku a paže pokrčte tak, aby činka byla za trapézovými svaly. Ze začátku se vám tento způsob dřepování může zdát poněkud obtížný, ale věřte, že brzy si na něj zvyknete.

Na co si u dřepů dát pozor?

Při dřepování se snažte stále mít rovná záda. Je to sice obtížné, ale předklánění nadměrně zatěžuje bederní páteř. Vhodné není ani zakulacování zad. Rovněž nohy by měly být stále v jedné roviny a nemělo by docházet k jejich vytáčení. Chodidla mějte stále přitisknutá celou plochou na podlaze.
U dřepů je třeba dávat pozor i na správné dýchání. Při pohybu směrem dolů vždy zadržte dech. Při pohybu vzhůru pomalu vydechujte a úplně vydechněte, až když budete zpátky ve výchozí pozici.

Tak kolik dřepů dneska uděláte vy?