Kdy je nejlepší cvičit?

Ráno, nebo večer? Nebo dokonce během dne? Má na cvičení denní doba vůbec nějaký vliv? Jestliže vás zajímají odpovědi na tyto a podobné otázky, pak čtěte dále!

Ranní skřivan versus noční sova

Jste ranní ptáče, nebo jste naopak nejčilejší až ve večerních hodinách? Při plánování cvičení vezměte v potaz i tohle, neboť nemá cenu nic takzvaně lámat přes koleno. Nemá cenu vstávat dříve, pokud se pak stejně budete cítit unavení a cvičení pro vás bude nepřekonatelným utrpením… Stejně jako když víte, že večer už nemáte na nic chuť ani energii, tak se budete ke cvičení marně přemlouvat.

Zapomeňte na nejrůznější doporučení

Obecně platí, že s ohledem na naše biorytmy je nejvhodnější cvičit mezi sedmou a devátou hodinou ranní, odpoledne je ideální věnovat se cvičení mezi pátou a sedmou hodinou. Cvičení v jinou dobu vás může nadměrně vyčerpat a připravit vás o potřebnou energii. Na škodu nemusí být ani cvičení během pracovní pauzy, ale k němu se snažte uchýlit jen v případě nouze.

Ovšem cvičení přizpůsobte zejména vašemu dennímu režimu. Někoho cvičení příjemně „nakopne“ a dodá mu energii před prací, jinému trvá několik hodin, než se ráno probere a po cvičení by se navíc nemohl na nic soustředit, protože už je navíc myšlenkami v práci. Důležité je tedy vypozorovat tu ideální dobu a snažit se jí držet.

Důležitá je pravidelnost

Při cvičení platí více než kde jinde, že pravidelnost je základ. Nic se ovšem nestane, pokud čas od času budete muset cvičení posunout na pozdější dobu, nebo si naopak přivstat. Stejně tak se svět nezhroutí, jestliže budete muset sem tam cvičení úplně vynechat. Nicméně se pokuste tyto situace omezit na nezbytné minimum, v čemž vám jistě pomůže důkladné plánování.

Právě pravidelné cvičení vám totiž pomůže nejen vytvarovat a zpevnit vaši postavu, ale také se zlepší váš zdravotní stav.

A kdy nejraději cvičíte vy?