Pitný režim při sportu

Dostatečný pitný režim je důležitý, to ještě více platí o příjmu tekutin při aktivním způsobu života a při sportu. Obzvlášť sportujete-li déle než několik desítek minut nebo v prostředí, v němž panuje vysoká teplota či vysoká vlhkost vzduchu.

Dostatek tekutin před, během i po sportu

Už před samotným tréninkem je nutné myslet na dostatečný příjem tekutin. Ovšem na druhou stranu není vhodné to před sportem s doplněním tekutin přehánět, neboť i to pro tělo představuje jistou zátěž, navíc z čistě subjektivního pohledu by se vám nemuselo cvičit nejlépe… Naopak nedostatek tekutin vede k nižším sportovním výkonům a menší výdrži.

Raději proto doplňujte tekutiny i během samotné sportovní aktivity. Mějte proto vždy nachystanou láhev s vodou, vhodná je rovněž voda minerální, která vyrovnává hladinu minerálů ve vaší krvi, což pomáhá předcházet nepříjemným křečím při sportu. A nejlépe každých deset minut se nezapomeňte napít.

Nespoléhejte jen na pocit žízně

Jisté je, že v létě se potřeba našeho organismu na příjem tekutin zvyšuje a my více pijeme. Často však přece jen může dojít k podcenění zvýšených nároků našeho těla. Proto byste rozhodně měli mít aspoň orientačně přehled, kolik tekutin denně vypijete.

To stejně však platí i v zimních měsících, kdy se pocit žízně dostavuje méně často a může se tedy snadno stát, že příjem tekutin je velmi malý.

Dobrým ukazatelem toho, zda je váš příjem tekutin dostatečný, je však také zabarvení moči. Tmavá moč totiž značí právě nedostatek tekutin, který je třeba rychle napravit.

Potřeba tekutin se stále mění

Potřeba příjmu tekutin se však nemění pouze v závislosti na ročním období, ale právě také vlivem zátěže. A nemusí se jednat jen o pot, jehož produkce stoupá při sportovním výkonu. Nikdy byste se však neměli dostat pod 2 litry tekutin denně. V teplém počasí i při zátěži byste měli přijmout 3 litry a více.