Proč posilovat střed těla?

Není tomu tak dlouho, co se začalo více mluvit o takzvaném středu těla? Co si však pod tímto pojmem představit a proč je posilování středu těla tak důležité?

Co je střed těla?

Střed těla neboli core, to rozhodně není jen precizně vyrýsovaný pekáč buchet na břiše. Do středu těla sice patří břišní svaly, ale ty jsou jen jedny z mnoha. Core, který je tvořen břichem a zády, je ohraničen nahoře bránicí, dole potom svaly pánevního dna.

Proč střed těla posilovat?

Důvodů, proč je žádoucí posilovat střed těla, je hned několik:

  • Menší zátěž páteře: Páteř bývá velmi často přehnaně zatěžována především v bederní oblasti, čemuž posílený střed těla dokáže účinně předcházet.
  • Větší stabilita: S větší stabilitou páteře souvisí i lepší stabilita celého těla. Díky zpevněnému středu těla jsou totiž veškeré pohyby mnohem koordinovanější a preciznější. Svalová soustava poté funguje jako dobře namazaný stroj a tím poskytuje i dokonalou oporu páteři.
  • Zpevněné břišní svaly: Příjemným bonusem posílené středu těla jsou samozřejmě vypracované břišní svaly.
  • Lepší kondice: Posílený střed těla na první pohled nijak nepoznáte, ovšem rozhodně pocítíte! Budete totiž silnější a obratnější.
  • Méně zranění: Stabilní pohybový aparát a správné provádění veškerých pohybů pomáhají také předcházet zraněním nejen páteře, ale také kloubů.

Jak střed těla posilovat?

Pro posílení středu těla jsou vhodné balanční cviky, při nichž dochází k zapojení hlubokých svalových skupin. I zdánlivě jednoduchý cvik, při kterém je však třeba dbát na udržení rovnováhy, pomáhá kromě jiných oblastí účinně zpevnit rovněž střed těla. Ideální jsou samozřejmě nejrůznější balanční pomůcky, jako například míč. Ovšem balanční cviky můžete provádět i bez jakýchkoli pomůcek jako například kliky, dřepy na jedné noze a podobně.