Výhody a nevýhody cvičení doma

Chystáte se konečně začít cvičit? Pak jistě zvažujete nejen to, jaké cvičení zvolit, ale také kde bude nejlepší cvičit. Jistě vás tedy bude zajímat, jaká pozitiva a negativa skýtá cvičení doma.

Výhody

  • Libovolný doba i délka: Jedno je jasné – doma můžete cvičit kdykoli, kdy budete mít čas a chuť. Budete-li cvičit doma, nestane se vám, že budete muset čekat, až se uvolní konkrétní stroj, stejně tak nebudete muset čekat v případě, že se lektor opozdí apod.

  • Větší soukromí: Mnoho lidí preferuje cvičení v domácích podmínkách z důvodu většího soukromí. Ovšem ani ve fitness studiu si vás nikdo příliš všímat nebude.

  • Nízké náklady: Domácí cvičení sice nevyžaduje investici na vstup do fitness studia a není nutné platit ani za trenérské lekce, ovšem je třeba počítat s jistým rizikem. Špatně prováděné cviky se totiž mohou na vašem zdraví negativně podepsat.

  • Bez cesty: Při cvičení v domácích podmínkách vám samozřejmě odpadá nutnost dopravit se do fitness studia. Ovšem i cesta na místo cvičení může být velmi prospěšná, zvlášť jestliže necháte auto doma a do posilovny se vydáte rychlou chůzí.

Nevýhody

  • Bez profesionálního zázemí: Rozhodně největší negativum cvičení doma představuje absence profesionálního zařízení. Kvalitní stroje, které umožňují efektivní trénink, jsou základem úspěchu, jenž amatérské stroje nemohou vyvážit, i přes vysokou pořizovací cenu. Stejně tak je důležité mít možnost nechat si poradit od profesionálů.

  • Malá motivace: Právě chybějící motivace může sehrát klíčovou roli. Jakmile totiž nemáte předplacené členství, nebo domluvené hodiny ve fitness studiu, s mnohem menší pravděpodobností se donutíte cvičit doma, jestliže dosud vám cvičení nic neříkalo. Díky pravidelné návštěvě posilovny si snáze navyknete na pravidelný režim a cvičení pro vás bude dříve přirozenější.

  • Rušící faktory: Doma se vždy najde něco, co vás bude od cvičení odvádět. Například děti, domácí práce atd. Cvičení tak budete stále odkládat, nebo jej dokonce přerušovat, takže kýžený efekt se nedostaví.

  • Málo prostoru: Nedostatek prostoru vás může při cvičení doma značně omezovat. Cvičení narušuje, pokud si stále musíte dávat pozor na to, aby se něco nerozbilo.

Kde nejraději cvičíte vy: v pohodlí domova, nebo v profesionálně vybaveném studiu s trenérem k dispozici?